VÝPLACH NOSU DŽALA NÉTÍ

autor: 17.07.2016ŠATKARMA9 komentáře(ů)

Džala nétí, výplach nosu solným roztokem, slouží k čištění nosu a harmonizování dechu. V Indii se praktikuje již odedávna jako součást aktivní péče o zdraví. V józe patří mezi šest tradičních očistných technik (šatkarmy), jejichž cílem je fyzická a mentální očista a rovnováha. Díky tomu pak může být při praxi ásan a pránájámy dosaženo většího pohodlí a intenzivnějších účinků.

V józe je kladen velký důraz na to, aby šatkarmy byly předávány jen osobně zkušeným a kvalifikovaným učitelem. Zapovězeny jsou rady nezkušených osob, ale i studium z knih. Z šesti očistných technik je u nás džala nétí nejrozšířenější. Tyto výplachy nosu mají své místo nejen u praktikantů jógy, ale třeba i v lázeňství. Pomůcky na provádění džala nétí lze dnes už běžně koupit nejen v lékárně. A tak se stále častěji setkávám s jógovými nadšenci, kteří kvůli nedodržování všech pravidel a neznalosti kontraindikací mají při provádění džala nétí potíže. V tomto článku se snažím upozornit právě na problémy, se kterými se mi svěřujete.

PROČ ZAŘADIT DŽALA NÉTÍ MEZI KAŽDODENNÍ ČINNOSTI?

Džala nétí odstraňuje hlen a nečistoty z nosu a odstraňuje překážky proudu vzduchu při dýchání. Čistí vedlejší dutiny. Díky tomu dochází k urychlení obnovy přirozeného prostředí na nosní sliznici, fungování pohybu řasinek i k posílení celkové obranyschopnosti.

Preventivní účinky džala nétí oceníte především v období zvýšeného výskytu infekcí horních cest dýchacích a, patříte-li mezi alergiky přecitlivělé na pyl a prach, také v době zvýšeného výskytu těchto alergenů v ovzduší. Džala nétí  pomáhá překonat akutní i chronické záněty horních cest dýchacích. U astmatu nebo bronchitidy omezuje potřebu dýchat ústy. Obnovuje nosní průchodnost po chirurgických výkonech v dutině nosní nebo vedlejších nosních dutinách.

Džala nétí zlepšuje čich i chuť. Také pomáhá kuřákům přestat s kouřením. Činí totiž nos citlivější pro znečištění inhalovaným kouřem a touto cestou osvobozuje mozek od psychologicky podmíněné závislosti.

Džala nétí pomáhá u všech druhů očních potíží, protože vyplachuje i slzné kanálky. Může přispívat ke zmírnění nebo dokonce odstranění ušních potíží, jako jsou záněty středního ucha a hučení v uších.

Džala nétí uvolňuje svalové napětí z obličeje a pomáhá udržovat mladistvý vzhled. Má zklidňující účinky. Zmírňuje úzkost, deprese a stavy duševního napětí. Vytváří pocit lehkosti a čistoty hlavy. Podporuje vyrovnaný přístup ke všem životním okolnostem.  Posiluje schopnost koncentrace a představivost.

JAK SE DŽALA NÉTÍ PROVÁDÍ?

Džala nétí se provádí ve dvou krocích. Samotný výplach nosu solným roztokem je pouze prvním krokem. Po něm musí následovat důkladné vysušení nosu!

Nejprve je ale nutné zajistit si potřebné pomůcky. K nim patří konvička nétí a přísady pro vytvoření vyplachovacího roztoku (vhodná sůl nebo koncentrát k naředění). Konviček i solí je na výběr mnoho. Pořídíte-li si startovací sadu Vincetka Nasalis (k dostání téměř v každé lékárně), určitě neprohloupíte. Vyhnete se problémům s rozpustností soli, s obohacením soli o nevhodné příměsi, se zápachem připraveného roztoku apd. Startovací sada Vincentka Nasalis obsahuje lehkou a nerozbitnou plastovou konvičku bez ostrých okrajů a koncentrát k proplachu nosních dutin a nosohltanu. Pozor, až vypotřebujete koncentrát, nezkoušejte ho nahradit klasickou Vincetkou 0,7 l. Její bublinky nejsou v nose zrovna příjemné 🙂 Koncentrát se ředí dle návodu. Při použití soli se pro přípravu bezpečného izotonického roztoku sype 1 zarovnaná čajová lžička do půl litru vody. Voda k ředění by měla být čistá a o teplotě nepatrně vyšší než teplota těla. Při použití příliš vysoké koncentrace soli nebo příliš chladné vody se v průběhu výplachu dostaví pocit pálení nebo bolesti. V takovém případě začněte s přípravou roztoku znovu.

Po naplnění konvičky roztokem je čas přejít k samotnému výplachu. Mírně se předkloňte, váhu udržujte rovnoměrně roznesenou na obou chodidlech a záda rovná. Hlavu nakloňte jedním směrem (nad umyvadlem, neprovádíte-li výplach venku na trávě). Brada by měla směřovat k hrudi, aby roztok nemohl protékat do úst a do krku. Začněte dýchat ústy. Nezadržujte dech nebo roztok nebude protékat! Dýchání nosem není v průběhu výplachu možné. Přitiskněte ústí konvičky k horní nosní dírce ze strany a lehce zatlačte tak, aby špička nálevky uzavřela nosní dírku a roztok nemohl vytékat kolem nosu po obličeji. Nakloňte konvičku směrem vzhůru, aby roztok samovolně protékal vnitřkem nosu a vytékal druhou nosní dírkou ven. Když proteče asi polovina obsahu konvičky, zvedněte hlavu a konvičku odejměte. Větší část roztoku z nosu samovolně vyteče, zbytek lze vytlačit o něco prudším vydechnutím nosem nebo jemným vysmrkáním. Zbylou polovinu roztoku použijte k propláchnutí přes druhou nosní dírku.

Po ukončení proplachování by v nose a nosních dutinách neměl zůstat žádný roztok. Chcete-li nos opravdu důkladně vysušit, držte se následujícího jógového návodu. Nejprve se jen vzpřímeně postavte, uzavřete pravou nosní dírku pravým palcem a 10x se nadechněte a vydechněte přes levou nosní dírku. Pak proveďte totéž s druhou nosní dírkou. Dále se předkloňte, aby se trup dostal do polohy rovnoběžné se zemí a opakujte předchozí postup s tím rozdílem, že při uzavírání pravé nosní díky je hlava vytočená doprava a při uzavírání levé nosní dírky doleva. Pak vraťte v předklonu hlavu na střed a ještě několikrát vydechujte přes obě nosní dírky. V poslední fázi se opět postavte vzpřímeně. Uzavřete jednu nosní dírku a vydechujte, zatímco předkláníte trup vpřed. Při nádechu vracejte trup vzhůru. Opakujte 5x na každou nosní dírku. Nakonec zopakujte s oběma nosními dírkami otevřenými. Vydechování ani smrkání během celé procedury by nemělo být tak silné, abyste je cítili v uších!

Jestliže vysušení nosu není po výplachu nosu provedeno, můžete očekávat v lepším případě jen nepříjemné vytékání zbytků roztoku z nosu v průběhu dne (především při předklánění). Při nižších teplotách nebo větrném počasí budou zbytky roztoku v dutinách příčinou rýmy a nachlazení.

Ačkoli se popis celé procedury může zdát zdlouhavý, provedení trvá jen pár minut. Je to jednodušší než čištění zubů. Džala nétí se má provádět za běžných okolností jednou denně. Při chronických problémech je možné provádět i dvakrát denně.

KONTRAINDIKACE ANEB KDY SE DŽALA NÉTÍ VYHNOUT?

Pokud máte chřipku, nachlazení a silnou rýmu, při které je nos zcela zablokovaný, pak džala nétí vynechejte! Roztok přes zcela zablokovaný nos neproteče a jen způsobí nepříjemný tlak v hlavě. Ani roznášení infekce roztokem dále do dutin už tak nalomený zdravotní stav nezlepší.

S touto technikou vůbec nezačínejte, pokud trpíte chronickým krvácením z nosu nebo jste náchylní k ušním infekcím.

JAKÉ JSOU VAŠE ZKUŠENOSTI S DŽALA NÉTÍ?

Už jste džala nétí vyzkoušeli? Pomáhá? Zdálo se vám provádění na začátku obtížné? Nebo jste se nechali něčím zcela odradit? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

error: Content is protected !!