VÝPLACH NOSU DŽALA NÉTÍ

Džala nétí, výplach nosu solným roztokem, slouží k čištění nosu a harmonizování dechu. V Indii se praktikuje již odedávna jako součást aktivní péče o zdraví. V józe patří mezi šest tradičních očistných technik (šatkarmy), jejichž cílem je fyzická a mentální očista a rovnováha. Díky tomu pak může být při praxi ásan a pránájámy dosaženo většího pohodlí a intenzivnějších účinků.
V józe je kladen velký důraz na to, aby šatkarmy byly předávány jen osobně zkušeným a kvalifikovaným učitelem. Zapovězeny jsou rady nezkušených osob, ale i studium z knih. Z šesti očistných technik je u nás džala nétí nejrozšířenější. Tyto výplachy nosu mají své místo nejen u praktikantů jógy, ale třeba i v lázeňství. Pomůcky na provádění džala nétí lze dnes už běžně koupit nejen v lékárně. A tak se stále častěji setkávám s jógovými nadšenci, kteří kvůli nedodržování všech pravidel a neznalosti kontraindikací mají při provádění džala nétí potíže. V tomto článku se snažím upozornit právě na problémy, se kterými se mi svěřujete.
PROČ ZAŘADIT DŽALA NÉTÍ MEZI KAŽDODENNÍ ČINNOSTI?
Džala nétí odstraňuje hlen a nečistoty z nosu a odstraňuje překážky proudu vzduchu při dýchání. Čistí vedlejší dutiny. Díky tomu dochází k urychlení obnovy přirozeného prostředí na nosní sliznici, fungování pohybu řasinek i k posílení celkové obranyschopnosti.
Preventivní účinky džala nétí oceníte především v období zvýšeného výskytu infekcí horních cest dýchacích a, patříte-li mezi alergiky přecitlivělé na pyl a prach, také v době zvýšeného výskytu těchto alergenů v ovzduší. Džala nétí pomáhá překonat akutní i chronické záněty horních cest dýchacích. U astmatu nebo bronchitidy omezuje potřebu dýchat ústy. Obnovuje nosní průchodnost po chirurgických výkonech v dutině nosní nebo vedlejších nosních dutinách.
Džala nétí zlepšuje čich i chuť. Také pomáhá kuřákům přestat s kouřením. Činí totiž nos citlivější pro znečištění inhalovaným kouřem a touto cestou osvobozuje mozek od psychologicky podmíněné závislosti.
Džala nétí pomáhá u všech druhů očních potíží, protože vyplachuje i slzné kanálky. Může přispívat ke zmírnění nebo dokonce odstranění ušních potíží, jako jsou záněty středního ucha a hučení v uších.
Džala nétí uvolňuje svalové napětí z obličeje a pomáhá udržovat mladistvý vzhled. Má zklidňující účinky. Zmírňuje úzkost, deprese a stavy duševního napětí. Vytváří pocit lehkosti a čistoty hlavy. Podporuje vyrovnaný přístup ke všem životním okolnostem. Posiluje schopnost koncentrace a představivost.
JAK SE DŽALA NÉTÍ PROVÁDÍ?
Džala nétí se provádí ve dvou krocích. Samotný výplach nosu solným roztokem je pouze prvním krokem. Po něm musí následovat důkladné vysušení nosu!
Nejprve je ale nutné zajistit si potřebné pomůcky. K nim patří konvička nétí a přísady pro vytvoření vyplachovacího roztoku (vhodná sůl nebo koncentrát k naředění). Konviček i solí je na výběr mnoho. Pořídíte-li si startovací sadu Vincetka Nasalis (k dostání téměř v každé lékárně), určitě neprohloupíte. Vyhnete se problémům s rozpustností soli, s obohacením soli o nevhodné příměsi, se zápachem připraveného roztoku apd. Startovací sada Vincentka Nasalis obsahuje lehkou a nerozbitnou plastovou konvičku bez ostrých okrajů a koncentrát k proplachu nosních dutin a nosohltanu. Pozor, až vypotřebujete koncentrát, nezkoušejte ho nahradit klasickou Vincetkou 0,7 l. Její bublinky nejsou v nose zrovna příjemné 🙂 Koncentrát se ředí dle návodu. Při použití soli se pro přípravu bezpečného izotonického roztoku sype 1 zarovnaná čajová lžička do půl litru vody. Voda k ředění by měla být čistá a o teplotě nepatrně vyšší než teplota těla. Při použití příliš vysoké koncentrace soli nebo příliš chladné vody se v průběhu výplachu dostaví pocit pálení nebo bolesti. V takovém případě začněte s přípravou roztoku znovu.

Po naplnění konvičky roztokem je čas přejít k samotnému výplachu. Mírně se předkloňte, váhu udržujte rovnoměrně roznesenou na obou chodidlech a záda rovná. Hlavu nakloňte jedním směrem (nad umyvadlem, neprovádíte-li výplach venku na trávě). Brada by měla směřovat k hrudi, aby roztok nemohl protékat do úst a do krku. Začněte dýchat ústy. Nezadržujte dech nebo roztok nebude protékat! Dýchání nosem není v průběhu výplachu možné. Přitiskněte ústí konvičky k horní nosní dírce ze strany a lehce zatlačte tak, aby špička nálevky uzavřela nosní dírku a roztok nemohl vytékat kolem nosu po obličeji. Nakloňte konvičku směrem vzhůru, aby roztok samovolně protékal vnitřkem nosu a vytékal druhou nosní dírkou ven. Když proteče asi polovina obsahu konvičky, zvedněte hlavu a konvičku odejměte. Větší část roztoku z nosu samovolně vyteče, zbytek lze vytlačit o něco prudším vydechnutím nosem nebo jemným vysmrkáním. Zbylou polovinu roztoku použijte k propláchnutí přes druhou nosní dírku.
Po ukončení proplachování by v nose a nosních dutinách neměl zůstat žádný roztok. Chcete-li nos opravdu důkladně vysušit, držte se následujícího jógového návodu. Nejprve se jen vzpřímeně postavte, uzavřete pravou nosní dírku pravým palcem a 10x se nadechněte a vydechněte přes levou nosní dírku. Pak proveďte totéž s druhou nosní dírkou. Dále se předkloňte, aby se trup dostal do polohy rovnoběžné se zemí a opakujte předchozí postup s tím rozdílem, že při uzavírání pravé nosní díky je hlava vytočená doprava a při uzavírání levé nosní dírky doleva. Pak vraťte v předklonu hlavu na střed a ještě několikrát vydechujte přes obě nosní dírky. V poslední fázi se opět postavte vzpřímeně. Uzavřete jednu nosní dírku a vydechujte, zatímco předkláníte trup vpřed. Při nádechu vracejte trup vzhůru. Opakujte 5x na každou nosní dírku. Nakonec zopakujte s oběma nosními dírkami otevřenými. Vydechování ani smrkání během celé procedury by nemělo být tak silné, abyste je cítili v uších!
Jestliže vysušení nosu není po výplachu nosu provedeno, můžete očekávat v lepším případě jen nepříjemné vytékání zbytků roztoku z nosu v průběhu dne (především při předklánění). Při nižších teplotách nebo větrném počasí budou zbytky roztoku v dutinách příčinou rýmy a nachlazení.
Ačkoli se popis celé procedury může zdát zdlouhavý, provedení trvá jen pár minut. Je to jednodušší než čištění zubů. Džala nétí se má provádět za běžných okolností jednou denně. Při chronických problémech je možné provádět i dvakrát denně.
KONTRAINDIKACE ANEB KDY SE DŽALA NÉTÍ VYHNOUT?
Pokud máte chřipku, nachlazení a silnou rýmu, při které je nos zcela zablokovaný, pak džala nétí vynechejte! Roztok přes zcela zablokovaný nos neproteče a jen způsobí nepříjemný tlak v hlavě. Ani roznášení infekce roztokem dále do dutin už tak nalomený zdravotní stav nezlepší.
S touto technikou vůbec nezačínejte, pokud trpíte chronickým krvácením z nosu nebo jste náchylní k ušním infekcím.
JAKÉ JSOU VAŠE ZKUŠENOSTI S DŽALA NÉTÍ?
Už jste džala nétí vyzkoušeli? Pomáhá? Zdálo se vám provádění na začátku obtížné? Nebo jste se nechali něčím zcela odradit? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.
Pri mem prvni dzala neti jsem mela strach. Mela jsem spoustu informaci nactenych a o to vic myslenek mi behalo hlavou. Nakonec jsem se odvazila. Prvni den jsem byla spatne predklonena a tudiz mi 2/3 roztoku protekaly do krku. Odlozila jsem konvicku na druhy den a jeste poradne prostudovala obrahky na internetu. Druhy den rano uz bylo vse super. Kamaradka mi rekla, ze pocitim nadech jako po narozeni. No nemuzu srovnavat, ale rozhodne to je jiny pocit nez pred procistenim. Pri provadeni jsem nejprve mela pocit, jako kdyz mi pri potapeni natekla voda do nosu. Ale hlubokym dychanim usty a trpelivosti vse preslo. Kazdopadne je fajn a velmi prinosne najit si nekoho, se kym si budete vymenovat zkusenosti a cerpat informace ?
Začátky mohou být náročné 😉 Ale stojí za to vydržet! Díky za sdílení zkušeností.
Dnes jsem si poridila kouzelnou konvicku (diky, Lucko, za dobrou radu 😉 ). Je to nadherny pocit hned po prvnim pouziti! Ted si vezmu za pravidlo a budu kazdodenne delat dzala neti. Vsem kdo jeste dzala neti nezna – velmi doporucuji vyzkouset. A obzvlast takovym jako ja, kdo se trapi rymickou po celou zimu )) Ted uz to snad bude lepsi 🙂
Ať konvička slouží, dech je rovnoměrný a mysl čistá 🙂
Chci si koupit kovovou konvičku, ale nevím jestli mám vybrat mosaznou nebo nerezovou, v Indii používají mosaznou, ta porcelánová se rozpadlá.Díky za případnou odpověď 🙂
Já jsem zastáncem plastových konviček. Jsou lehké a nerozbitné, snadno se převáží. Zrovna píši z Indie, kde se plastové konvičky dnes zcela běžně používají. Není to tak, že by se v Indii používalo jen mosazných konviček. Ale každý si samozřejmě musí najít, co mu vyhovuje nejlépe.
Dobrý den.
Udělala jsem Vám „výcuc“ z knihy Jógové nétí
Konvičky z umělé hmoty mají velkou výhodu. Jsou nerozbitné a snadno přenosné. Při koupi je důežité si konvičku prohlédnout, aby neměla ostré hrany a neporanila pri praxi nétí vnitřní stěnu nosu. Novodobé pevné konvičky bývají vhodné do myčky nádobí.
Vedle konviček z keramiky jsou zvlášť trvanlié i konvičky z mědi a z nerezové oceli. Dle ajurvédy je měďěná konvička vhodná pro nétí. Na druhou stranu měď časem zachází a stává se pak nehygienickou.
O konvičky z nerezové oceli se musí důkladně pečovat, neboť při nedostatečném omytí a osušení mouhou začít korodovat (v případě solného roztoku).
Já mám zkušenost s keramickou a plastovou.
Keramická byla velmi krásná na oko. Při praxi byla díky materiálu trochu těžší. Důkladně jsem jí před a po použití proplachovala vroucí vodou. A při neopatrnosti se mi snadno rozbila. Viz. Lucka – snadno se díky svému tvaru překlopí.
Teď používám plastovou a jsem mnohem spokojenější. Byla levnější, je s ní snažší manipulace a nebojím se o ní při přepravě.
Snad jsem Vám trochu pomohla.
S pozdravem
Anna
Díky 🙂
Děkuji Vám všem za informace 🙂